Városlista
2024. november 19, kedd - Erzsébet

Hírek

2016. November 08. 14:49, kedd | Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont

1956 a fiatalok szemével

1956 a fiatalok szemével

Négy hódmezővásárhelyi középiskola hat csapata fogadta el az Emlékpont meghívását az Add tovább! címmel az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulójához kapcsolódóan meghirdetett keddi vetélkedőjére.

A versenyzők egy kötelező – 1956 Hódmezővásárhelyen –, valamint egy szabadon választott ötvenhatos témából összeállított előadással érkeztek az erőpróbára, amelyek során alkalmazhattak szöveges prezentációt, hang-, kép- és filmbejátszásokat is.

A két csapatot indító Németh László Gimnázium első csoportja a sztálini személyi kultuszt mutatta be a kolhozosítástól a koncepciós perekig, de nem kerülte el a diákok figyelmét, hogy Sztálin halálakor Budapesten törvénybe foglalták a generalisszimusz „történelmi érdemeit”.


A Corvin Szakképző Iskola első csapata egy kulák család sorsát az otthoniaknak írt fiktív levélben mutatta be, a marhavagonban történő internálástól a táborok elégtelen ellátásán át a kitelepítettek mindennapi szembesüléséig a bizonytalansággal.

A Németh László Gimnázium második csapata az 1956-os női sorsokat igyekezett bemutatni. A tanulók szóltak az 1956. december 4-i, a forradalom leverése után egy hónappal szervezett, asszonyok tüntetéséről, és bemutatták a tizenhárom éves miskolci kislány, Misley Emese sorsát, akit útban hazafelé egy tüntetésen a karhatalom „figyelmeztető lövése” sebesített meg halálosan.

A Corvin Szakközépiskola második csapata az 1956-os nyári olimpia magyar-szovjet vízilabda-mérkőzését idézte meg filmfelvételekkel, míg a hozzá írt és előadott sportkommentár nemcsak a melbourne-i mérkőzést magyarázta szakszerűen, de a magyar-szovjet összecsapás politikai hatásait is megosztotta a hallgatósággal.

A Gregus Máté Szakiskola diákjai Nagy Imre miniszterelnök hódmezővásárhelyi születésű felesége, Égető Mária élettörténetébe adtak bepillantást. Mint a versenyzők elmondták, Égető Mária 1925-ben kötött házasságot a későbbi kormányfővel és itt, Vásárhelyen is elmondta, hogy férjét Rákosi Mátyás nem szíveli. Az előadásból kiderült, hogy férje haláláról csak annak kivégzése után két hónappal értesülhetett, azt viszont, hogy hol nyugszik Nagy Imre, 1970-ben bekövetkezett haláláig nem tudhatta meg.


A Kovács Imre Attila irodalomtörténész vezette zsűri, Miklós Péter történész, az Emlékpont intézményvezetőjének és Zeman Ferenc, a közgyűjtemény történészének közreműködésével a történelmi és sporttudósítást bemutató – Banga Beáta szaktanár által felkészített – corvinos Gémes Tamás, Kis Kamilla, Kurucz Dóra, Bugyi Olivér és Mamuzics Viven összeállítású csapatot ítélte a legjobbnak, azonban az Emlékpont nemcsak a győzteseket, hanem valamennyi résztvevőt emléklappal és ajándékkönyvekkel jutalmazott.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld

Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez

Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen