Hírek
2016. Szeptember 13. 11:33, kedd |
Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont
A 20. század legigazságosabb területrendezése
76 éve vonult be a magyar hadsereg Erdélybe
1940 szeptemberében virágokkal köszöntötték a második bécsi döntés után bevonuló magyar katonákat a húsz évvel korábban, a trianoni diktátum által elszakított, erdélyi magyarlakta területeken – mondta el Illésfalvi Péter hadtörténész, a Hadtörténeti Múzeum munkatársa az Emlékpontban az erdélyi bevonulásról tartott hétfői, rendhagyó történelemóráján. Az előadó a bevonulást lehetővé tévő dokumentumot az elmúlt évszázad legigazságosabb területrendezési döntésének nevezte.
Az országot a pusztulás szélére sodró trianoni döntés szinte minden magyar családot érintett, hiszen alig voltak a megcsonkított területen élők között, akinek ne élt volna családtagjuk az elcsatolt részeken, így az 1920 utáni magyar külpolitikának csak egyetlen iránya lehetett: a területi revízió.
1940-re a Felvidék és Kárpátajla is visszatérhetett, ekkor a magyar had- és politikai vezetés az erdélyi területek katonai visszafoglalását célzó katonai lépéseket tett, a mozgósítás után katonai gyakorlatokra készültek az ország keleti határánál. A magyar és román felek közötti kétoldalú tárgyalások kudarcai után második bécsi döntés megszületése – amelyet formailag a román fél kezdeményezésére a bécsi Belvedere kastélyban hoztak meg – fegyveres támadás helyett a magyar haderő bevonulását tette lehetővé a 43 ezer négyzetkilométeres partiumi, észak-erdélyi és székelyföldi területre.
Mind a magyar, mind a román fél megnyugvással fogadta a döntést, amely elejét vette a fegyveres cselekményeknek, és a hadművelet során csak egy-két helyen történt elszigetelt, kisebb fegyveres konfliktus.
A műveletben ötszázezer magyar katona vett részt, akik a román fél által katonailag és közigazgatásilag mentesített félezer települést folyamatosan vette át szeptember 5. és 13. között. A magyarlakta településeken virágokkal és ünnepelve fogadták a katonákat, de a szász települések németjei is nemzeti viseletbe öltözve fogadták a bevonuló seregeket. A nagyobb városokban – így Marosvásárhelyen, Nagyváradon és Kolozsvárott – maga a kormányzó, Horthy Miklós is jelen volt az ünnepi eseményeken.
A bevonulás komoly terhet rótt az országra, amelynek haderejének fejlesztését jelentősen korlátozta a trianoni diktátum, ezért a bevonulók 80 százaléka gyalogos katona volt, míg a szállítás jelentős részét szekerekkel oldották meg, miközben a közszférában dolgozók fizetését egyharmaddal mérsékelték a hadi kiadások biztosítására.
Mindezt a rendszerváltást megelőző időkben a pártvezetés elvárásainak megfelelően elhallgatták, vagy ha szó is esett róla, a nacionalista és soviniszta jelzőkkel igyekeztek a történelmi esemény valódi jelentőségét homályba szorítani – tette hozzá az előadó. A rendhagyó órán a Bethlen Gábor Gimnázium 11-es és a Németh László Gimnázium és Általános Iskola 12-es diákjai vettek részt.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen