Városlista
2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2015. Február 18. 10:11, szerda | Helyi
Forrás: Elek András-sajtóreferens

A Gáva-kultúrától a kiállítási projektmenedzsmentig - Hombár bemutató a Tornyai-múzeumban

A Gáva-kultúrától a kiállítási projektmenedzsmentig - Hombár bemutató a Tornyai-múzeumban

Megjelent a Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ évkönyve, a Hombár harmadik kötete, melynek bemutatójára február 18-án, szerdán 17 órától kerül sor a hódmezővásárhelyi Tornyai-múzeumban.

A vásárhelyi múzeumi szervezet 2014. évi évkönyve, a Hombár kilenc szerző írását közli közel százhatvan oldalon. A kötetben a múzeumi szokásoknak megfelelően időrendbe állítva vannak a tanulmányok, amelyek szerzői nemcsak a közgyűjtemény szorosan vett munkatársai, hanem olyan kutatók is publikáltak benne, akik az intézmény tudományos életében vettek részt. A kiadvány több mint felét régészeti-restaurálási tanulmányok teszik ki, egy-egy szerző foglalkozik néprajzzal és vizuális antropológiával, illetve két történeti kutatás eredménye olvasható a kötetben.

Tóth Katalin régész egy 2009-es gorzsai ásatás késő bronzkori leletanyagát dolgozta fel, K. Zoffmann Zsuzsanna az alföldi szkíták embertani arculatát rajzolta meg írásában. Csányi Viktor, aki Tóth Katalinhoz hasonlóan a Tornyai-múzeum régésze, római kori szarmata emlékek elemzését végezte el egy kakasszéki próbafeltárás nyomán. A múzeumban tavaly bemutatott Árpád-kori in situ feltárt malomjáték előkerülésének történetét és kulturális összefüggéseit írta le értekezésében Wolf Mária, a Hódmezővásárhely-Gorzsa X. homokbánya megelőző feltárásának vezető régésze. Nagy Vera, a vásárhelyi múzeum néprajzosa Hódmezővásárhelyi írókások címmel jelentette meg tanulmányát, Terendi Viktória élet-képeket elemzett a múlt század harmincas éveiből. Az évkönyv olvasói Vincze Gábor történész írásában megismerhetik moldvai csángók áttelepítésének kevéssé ismert történetét. Mészáros Tamás, az Emlékpont Megfigyelt művészet kiállításának kurátora a tárlat létrehozásának menedzsment feladatait mutatta be esettanulmányában.

Az évkönyv szerdai bemutatóján Miklós Péter, az Emlékpont intézményvezetője ajánlja az esten 2500 forintos áron megvásárolható kiadványt az érdeklődők figyelmébe. A Múzeumi Műhely 9. számának tanulmányait Nagy Vera néprajzos főmuzeológus, a kötet társszerkesztője, Terendi Viktória néprajzkutató és Vincze Gábor történész ismerteti. A bemutatón a múzeum régebbi évkönyvei mindössze 500 forintért lesznek beszerezhetőek.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód

MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre

A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.