Hírek
2018. Szeptember 12. 05:01, szerda |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A külföldi vendégéjszakák bővülése emelte a turisztikai teljesítményeket
Júliusban a külföldi vendégéjszakák számának növekedése miatt erősödött a magyar szállodák iránti kereslet
- közölte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) az MTI-vel a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatairól kedden.
Kiemelik: a budapesti szállodák a tavalyi FINA Vizes Világbajnokság alatti rekordnak számító átlag szobaárakat nem tudták felülmúlni, így az összbevétel - a magasabb kereslet ellenére - elmaradt a tavaly júliusitól.
A Balatoni régióban a magasabb átlagárakkal a tavalyinál - az esős, hideg időjárás miatt - alacsonyabb kereslet ellenére is nőtt az egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel (Revpar) júliusban, és ezzel az összes bevétel is felülmúlta a tavaly júliusit. Ugyanakkor az első hét hónap összesített adatai alapján a bruttó átlagár a tavalyi szinten van, így nem volt jelentős szobaár-emelkedés a régióban - közölték.
A szállodák összes árbevétele az év hetedik hónapjában országos szinten 2 százalékkal, Balatonon 8,4 százalékkal, a fővároson kívüli hotelekben 9,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg Budapesten 6,7 százalékkal elmaradt attól. Az év első hét hónapjában, 2017 hasonló időszakához viszonyítva, országos szinten 8 százalékkal nőtt a szállodák összbevétele, és így meghaladta a 245,2 milliárd forintot.
Az elemzés szerint a belföldi turizmus egyik pillérének számító SZÉP-kártya-felhasználás az első hét hónapban közel azonos volt a tavalyival, 10,1 milliárd forint, ami a magyar vendégek által fizetett szállásdíjbevétel 20,5 százalékát adta. Ezzel hozzájárult a magas munkaerőigényű, alapvetően 50 szoba alatti, és sok családnak megélhetést biztosító vidéki szállodák boldogulásához - írták.
Nemzetközi összehasonlításban a magyarországi szállodák első hét havi teljesítménye kedvező volt, ezt mutatja, hogy az STR riport szerint a kelet-közép-európai régióban (Ausztria, Csehország, Magyarország, Szlovákia, Lengyelország) a magyarországi szállodák Revpar mutatója (61,6 euró) a második legmagasabb volt Ausztria (71,7 euró) után és Csehország előtt (58,4 euró).
A szállodaszövetség rámutat: fontos, jövőbe mutató lépés lesz a Magyar Turisztikai Ügynökség tervek szerint 2019-ben induló Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) kiépítése, amely a jövő nyári adatok elemzésekor már várhatóan lehetővé fogja tenni a vendégéjszakák alakulásának gyors, megbízható és valós idejű elemzését, szemben a mostani gyakorlattal, amikor két hónapos késéssel érkeznek összesített statisztikai adatok. Így alig néhány nap késéssel mérhetővé válik egy-egy sportesemény, kiemelt rendezvény szálláspiacra gyakorolt valós hatása vagy az időjárás alakulásának a piaci keresletre gyakorolt hatása.
A hétfőn kihirdetett Kisfaludy szálláshely-fejlesztési konstrukció nyertes pályázataival 2019 nyarára várhatóan jó néhány szálláshely megújul a Balaton környékén, Sopronban, a Fertő tó környékén, valamint a Tokaj, Felső-Tisza kiemelt turisztikai úti céljain - írták.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 28. 08:22, csütörtök | Belföld
Két magyar film is díjat nyert a szicíliai Cataniában
A Semmelweis és az Elfogy a levegő című magyar filmek is díjakat nyertek a szicíliai Cataniában megrendezett KinEst Fest fesztiválon - közölte az MTI-vel a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán.
2024. November 28. 08:17, csütörtök | Belföld
Varga Mihály: a 2025-ös büdzsé egy új gazdaságpolitika költségvetése
A 2025-ös költségvetés egy új gazdaságpolitika költségvetése, amely a tartós konjunktúra alapjainak lefektetéséről szól - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter szerdán az Országgyűlésben.
2024. November 28. 08:11, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Donald Trump megnevezte különmegbízottját az ukrajnai háború békés rendezése érdekében
Az amerikai elnökválasztás óta – semmibe véve az emberek akaratát – folyamatosan születtek azok a döntések, melyeknek egyértelmű célja, hogy ellehetetlenítsék Donald Trump számára az ukrajnai béketeremtést -
2024. November 27. 08:13, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: magyar technológiával jöhet létre a keleti és a nyugati fizetési rendszerek harmonizációja
A kínai-európai együttműködés egész új dimenzióba kerülhetne a keleti és a nyugati fizetési rendszerek harmonizációjával, ami magyar közreműködéssel jöhet létre -