Hírek
2023. Április 18. 10:21, kedd |
Helyi
Forrás: Greendex Szemle
A légszennyezés az ember életének minden szakaszára hatással lehet
Egy új tanulmány szerint a légszennyezés a magzati fejlődéstől kezdve a tizenévesek kognitív képességein át a felnőttkori mentális egészségig minden életszakaszra rányomhatja a bélyegét.
A londoni Imperial College környezetvédelmi kutatócsoportja 35 ezer, a világ minden tájáról származó kutatás összegzésével jutott erre a következtetésre.
A tanulmány megállapításai szerint az egyik legfontosabb új összefüggés az újszülöttek egészségi állapota és a légszennyezés között húzódik. A hatások között az alacsonyabb születési súly, a vetélések és a halvaszületések számának emelkedése is megfigyelhető. Ahogy az Aljazeera cikke írja, a WHO szerint évente több mint 20 millió kis súlyú csecsemő születik, köztük több mint 15 millió koraszülött.
Majdnem két millió ember életét követeli a légszennyezés évente
Világszerte 2,5 milliárd ember van kitéve a határérték feletti PM2,5 koncentrációnak, mely komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában.
Ezzel együtt a légszennyezés hatása a reproduktív egészségre is jelentős, és nem korlátozódik csak az anyákra. A szennyezésnek kitett férfiaknál megfigyelhető a spermiumok kisebb mennyisége. Az Imperial College kutatóinak összegzése szerint a közelmúltban végzett tanulmányok azt is kimutatták, hogy a légszennyezés akadályozhatja a gyermekek tüdejének növekedését, befolyásolhatja a vérnyomásukat, és hatással lehet a kognitív és mentális egészségükre. Sőt, egy 8–9 éveseken végzett kutatás eredményei szerint a légszennyezésnek kitett gyermek várható tüdőtérfogatának mintegy 5%-át veszíti el.
Az emberi élet későbbi szakaszaiban szintén jelentős problémákhoz vezet a rossz levegő. Növelheti a szívhalál és a stroke kockázatát, valamint általánosságban a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. A részecskeszennyezésnek való kitettség a demencia kialakulásának kockázatát növeli és felgyorsítja a kognitív hanyatlást.
Egy korábban általunk is bemutatott másik tanulmány szerint, ha a WHO által meghatározott határértékre, légköbméterenként 5 mikrogrammra csökkenne a PM2,5 részecskék szintje, akkor a várható élettartam átlagosan 2,2 évvel növekedne globálisan.
Lapunk gyakran foglalkozik a légszennyezés problémájával, mely hazánkban elsősorban a téli időszakban jelent komoly problémát, de az ipari létesítmények és a nagy forgalmú utak közelében élők esetében az év más időszakaiban is jelentős a kitettség.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.