Hírek
2019. Augusztus 13. 09:24, kedd |
Helyi
Forrás: Tordai Kamilla ha. kommunikáció
Alapkiképzés a lövészeknél
Összesen több mint száz leendő tiszt, altiszt, legénységi állományú katona - köztük öt honvédelmi ösztöndíjas orvos - érkezett a kezdődő alapkiképzésre az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi laktanyájába.
A hódmezővásárhelyi laktanyában ettől az évtől újra szerveznek alapkiképzést, amelyből az idei másodikat Bálint László százados, a 62. lövészzászlóalj 3. lövészszázadának parancsnoka vezeti. A százados elmondta: a következő hat hét számos fizikai és szellemi kihívást tartogat az újoncok számára, hiszen a bevonulók ebben az időszakban szerzik meg a legfontosabb katonai ismereteket a dandár kiképzőitől.
Az első hét az adminisztrációról és a kötelező alkalmassági vizsgálatokról szólt, amit ettől a héttől a honvédelmi alapismeretek, alaki ismeretek, egészségügyi ismeretek, tereptan, lövész-alapismeretek, valamint műszaki kiképzés vált fel. Az elméleti ismereteket az alapkiképzés második felében a gyakorlati elemek követik, amelyek során az újoncok megtanulnak pisztollyal és gépkarabéllyal lőni, valamint kézigránátot dobni. A folytatásban műszaki alapismeretekre is szert tesznek, s ennek keretein belül robbantási foglalkozáson is részt fognak venni.
A bevonulók között van öt Mészáros Lázár Honvédségi Ösztöndíjas orvos is, akik a nyári alapkiképzést követően kezdik meg rezidensi munkájukat a Honvédkórházban – immár hadnagyi rendfokozatban. A fiatal orvosok elsőkként, három éve jelentkeztek az ösztöndíj programra, melynek megszerzésének feltétele a jó tanulmányi eredmények mellett a fizikai és pszichológiai alkalmasság volt. Egyértelműen úgy gondolják, hogy a Magyar Honvédség sokat segített az egyetemei tanulmányaik alatt.
„A honvédségi ösztöndíj egy plusz kiegészítés. Így nem kellett azon aggódnom, hogy miből vegyem meg a tankönyveimet, hanem a tanulásra, a kutatásra tudtam koncentrálni” – mondta dr. Majlát Zoltán Tibor, visszagondolva az egyetemi éveire.
„Nem kellett a szüleimtől függenem a tanulmányaim alatt, és biztos rezidensi helyem lesz az egyetem után. Ez szakmai biztonságot adott” – egészítette ki az előzőeket dr. Pintér Gabriella.
Társaihoz hasonlóan dr. Ács Noémi is a Honvédkórházban töltött gyakorlati idő alatt döntött úgy, hogy részese szeretne lenni a katonaorvosok életének.
„A honvédség egy olyan hely, ahová jó tartozni, és a boldogulás reményében nem kell külföldre menni – hacsak nem misszió keretein belül” - magyarázta dr Honti-Kiss Marcell Domonkos, aki a sürgősségi osztályon fogja megkezdeni rezidensi pályafutását.
Az alapkiképzésre és a katonai pályára bizakodva tekintenek, dr. Madarász Roland idegsebész rezidens önképzésnek fogja fel az előtte álló hat hetet, ahol – véleménye szerint - jobban megismerheti magát és tűrőképességét.
Az alapkiképzés szeptemberben katonai eskütétellel zárul az újoncok számára.
Fotó: Gulyás István hadnagy és Tordai Kamilla
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.