Hírek
2012. Február 11. 08:33, szombat |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Ilyet még sehol sem csináltak
Magyarország élőhelyeit mutatja be az MTA Ökológiai és Botanikai Intézetének új kötete.
A színes képekkel, ábrákkal gazdagon illusztrált kiadvány nemcsak botanikusok és kutatók számára nélkülözhetetlen szakkönyv, hanem haszonnal forgathatják egyetemi oktatók és a természetvédelmi szakemberek is – hangsúlyozza pénteki közleményében a Magyar Tudományos Akadémia.
Az MTA Ökológiai Kutatóközpontja részévé vált Ökológiai és Botanikai Intézet gondozásában megjelent kötet az úgynevezett ÁNÉR-könyv (Általános Nemzeti Élőhely-osztályozási Rendszer) harmadik, átdolgozott kiadása. A könyv megjelentetését átfogó térképezési program előzte meg, amelynek során közel 200 szakember tárta fel és írta le Magyarország növényzetének állapotát. Az ötvenöt botanikus közös munkájaként megszületett kötet az ország 126 élőhelytípusát mutatja be.
„Már több mint egy évtizede segíti a magyarországi vegetációkutatást, élőhely-térképezést, monitorozást és a felsőoktatást az ÁNÉR-kézikönyv, amely a botanikusok egyik legfontosabb ökológiai kódexe. Az Általános Nemzeti Élőhely-osztályozási Rendszert még a kilencvenes évek végén hozta létre az Ökológiai és Botanikai Intézet, s napjainkra hazánk növényzetének és élőhelyeinek térképezéséhez leggyakrabban használt élőhely-osztályozási rendszerévé vált” – emeli ki a közlemény.
Az új kiadás számos különlegességet és újdonságot tartalmaz. „Teljesen új típusú élőhely-felismerési útmutatót hoztunk létre. A könyvben nemcsak a vegetációtípusok modelljét adtuk meg – például azt, hogy milyen egy igazi láp vagy egy természetes bükkös –, hanem letapogattuk variációs tartományukat is. E részletgazdagság sokkal hatékonyabban fog bennünket segíteni az élőhelyek térképezésében” – hangsúlyozta a kiadvány kapcsán Molnár Zsolt, a könyv egyik szerkesztője.
A kötet másik fontos újdonsága, hogy botanikus szerzői átalakították az egyes élőhelyek leírásait, illetve a térképezéseknek köszönhetően számos új kategóriát és vegetációtípust is meghatároztak. „A világon egyedülálló módon részletesen bemutatjuk az egyes élőhelyek természetességi állapotait, a kialakulásukért és fennmaradásukért felelős tényezőket, továbbá kitérünk az egyes típusok regenerációs képességére is. Ebben a kiadásban gyűjtöttük össze először azokat a kutatási eredményeket, terepi tapasztalatokat, amelyek leromlott növényzeti foltjaink gyógyításához, regenerálásához szükségesek” – emelte ki a könyv legjelentősebb újdonságait Molnár Zsolt. Részletesen a kötetről a Magyar Tudományos Akadémia honlapján (http://mta.hu) olvasható.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 24. 12:52, vasárnap | Belföld
Czomba Sándor: dinamikus lesz a bérnövekedés a következő években
2024. November 23. 08:23, szombat | Belföld
Mávinform: helyreállították a pénteken leszakadt felsővezetéket Kelenföldön
Valamennyi vágányt átadtak a vonatforgalom részére Budapesten, a kelenföldi állomáson, miután szombaton hajnalban befejezték a pénteken leszakadt felsővezeték végleges helyreállítását
2024. November 23. 08:22, szombat | Belföld
Orbán Viktor: december 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól -
2024. November 23. 08:20, szombat | Belföld
Kövér László: lehetőséget kell adni a tehetség és a szorgalom kibontakozásának
Fontos, hogy lehetőséget adjunk a gyerekekben meglévő tehetség és szorgalom kibontakozásának, az ösztöndíjrendszer pedig biztonságot ad tanulmányaikhoz –