Városlista
2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2023. Február 28. 09:48, kedd | Helyi
Forrás: Greendex Szemle

Kutatások szerint az éghajlati válság fokozza az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusokat

Kutatások szerint az éghajlati válság fokozza az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusokat

A hajókkal ütköző kék bálnáktól a falvakban termést portyázó afrikai elefántokig az éghajlati válság egyre több konfliktust okoz,

melyek az emberek és a vadon élő állatok sérüléséhez vagy halálához vezetnek – mutat rá egy új kutatás.

A klímaválság megnehezíti az élelem, a víz és az egészséges élőhelyek elérését, új területekre vagy korábban lakatlan helyekre kényszerítve az állatokat és az emberi populációkat, ami megváltoztatja a viselkedésüket is. Ez pedig a Washingtoni Egyetem által vezetett áttekintő dokumentum szerint az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok számának növekedését, valamint a magántulajdonban esett károkat és az emberek megélhetésének elvesztését jelenti.

A csapat 30 évnyi kutatást vizsgált át és megállapította, hogy a korábbi két évtizedhez képest az elmúlt 10 évben megnégyszereződött azoknak az ügyeknek a száma, amelyekben a konfliktusok az éghajlatváltozással hozhatók összefüggésbe.


A szárazság miatt az elefántok élelmet és vizet keresnek a falvak közelében, ami terméskárokat okoz és megtorló gyilkosságokhoz vezet.

Fotó: Thomas Mukoya/Reuters

A Nature Climate Change című folyóiratban megjelent cikk 49 ember-vadvilág konfliktus esetét vizsgálta az Antarktisz kivételével minden kontinensen, és mind az öt óceánon. A 2,5 mg-os szúnyogoktól a 6000 kg-os afrikai elefántokig a konfliktusok minden nagyobb vadcsoportot – madarakat, halakat, emlősöket, hüllőket és gerincteleneket – érintettek.

A hőmérséklet és a csapadék változása volt a konfliktusok leggyakoribb kiváltó oka, amelyet az esettanulmányok több mint 80%-a említ. Az esetek leggyakoribb végeredménye az emberek (a vizsgálatok 43%-a) és a vadon élő állatok (a vizsgálatok 45%-a) sérülése vagy halálozása volt. A konfliktusok az emberek és a vadon élő állatok közötti közvetlen interakciók, amelyek negatív eredménnyel járnak az egyik vagy mindkét fél számára.

A lap szerint az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok már most is a nagyemlősök csökkenésének és kihalásának vezető okai, ami változásokat idézhet elő az ökoszisztémákban.

  • Az éghajlatváltozás és az ember, illetve a vadon élő állatok közötti konfliktusok közötti kapcsolat felismerése elengedhetetlen az új és intenzívebb ember-vadvilág interakciók előrejelzéséhez és végső soron kezeléséhez a 21. században és azon túl is– összegezték a kutatók.

Néhány példa arra, hogy az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok az éghajlatváltozás miatt egyre szaporodnak:

  • Szumátrán az El Niño által kiváltott aszály után az erdőtüzek új területekre sodorták a tigriseket és az elefántokat, és legalább egy ember halálát okozták.
  • Az állatok egyre inkább éjszakai életet élhetnek, hogy elkerüljék a melegebb hőmérsékletet a nap folyamán, ez több támadáshoz vezet a háztáji állatállomány ellen, amikor az emberek alszanak, ami aztán megtorló gyilkosságokhoz vezethet.

(forrás: TheGuardian)

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód

MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre

A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.