Hírek
2011. Augusztus 22. 07:21, hétfő |
Belföld
Forrás: OrientPress
Luxuskohászat Diósgyőrött
A befektetők keresnek, a magyar állam viszont rendre bukik a diósgyőri acélművek adásvételén.
Legutóbb 13 milliárd forint köztartozást hagyott hátra a DAM 2004 Kft, a magyar állam pedig - óvatos becslések szerint - eddig 60-100 milliárd forintot pumpált a diósgyőri kohászatba.
Első pillantásra elképesztő árat ajánlanak az egykori diósgyőri acélgyár romjaiért, a legutóbb DAM 2004 Kft. néven 2009-ig termelt cégből megmaradt eszközökért - írja a HVG. A lap értesülése szerint egy amerikai–kanadai hátterű befektetőcsoport – amelynek képviseletében a montreali székhelyű CIA CPCC Inc. jár el – közel 5 milliárd forintról szóló szándéknyilatkozatot tett. A végső árról tárgyal egy másik csoport, a török CVS Makina is, amely szlovák–szír befektetőkkel társul. Más források szerint az eladó Donbassz-csoport – amely jelenleg az Öko-Ferr Kft.-n keresztül birtokolja a DAM-vagyonelemeket – harmadszor is megveheti az eszközöket, esetleg állami hitelgaranciát is felhasználva rá. Érdekes tehát a felállás: tárgyalni a vevőként is szóba jöhető Donbassz elnökével, Szergej Tarutával kell.
Óvatos becslések szerint a magyar állam eddig 60-100 milliárd forintot pumpált a diósgyőri kohászat életben tartására annak első, 1991-es privatizációja óta. Annyi a korabeli kormányhatározatok alapján biztosra vehető, hogy az állami támogatások számlája az 1994–1997 közötti, a Horn-kormány működésének idejére datálható visszaállamosítási korszakban elérte a 28 milliárd forintot. Ám sem ezzel, sem magánbefektetők bevonásával nem sikerült konszolidálni a diósgyőri cég helyzetét, a kísérletek rendre felszámolásba torkolltak (lásd a HVG Felszámolásból felszámolásba című írását). A Kelet-szlovákiai Vasmű, amely 1998-ban privatizálta, 26 hónapig működtette a DAM-ot. A vagyont 2001-ben megvásárló olasz Cogne-csoport ennyi ideig sem bírta, s bár a Donbassz-tulajdonlás immár 2004 óta tart, a végeredménye ennek is masszív veszteség. A 2007-ben még 25,7 milliárd forint árbevételű cég 2008 decembere óta nem termelt, 2009-es zárómérlegében 11,5 milliárd forint veszteséget és több mint 18 milliárdos kötelezettségállományt tüntetett fel. Tavaly a negyedik negyedévben 12,7 milliárd forinttal vezette az adóhivatal legnagyobb, fél évnél régebben tartozó adósainak listáját. Az ellenőrzés 6,7 milliárd forint adóhiányt állapított meg, a köztartozás a büntetésekkel együtt ennek csaknem a duplája.
Az adóhatóság keresztet vethet a pénzre – legalábbis a felszámoló Perpék Ildikó a HVG kérdésére ezt válaszolta –, a vagyonból csak a jelzáloggal biztosított hitelezőknek jut.
OririentPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 16. 08:12, szombat | Belföld
Orbán Viktor: a magyar gazdaság bajai kivétel nélkül a háborúból származnak
A magyar gazdaság bajai kivétel nélkül a háborúból és annak következményeiből származnak - jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
2024. November 16. 08:07, szombat | Belföld
A kormány kifizette a Dunaferr dolgozóinak bérét a tulajdonos helyett
2024. November 16. 08:05, szombat | Belföld
Szerelési és karbantartási hibák vezettek a miskolctapolcai Barlangfürdő leégéséhez
Szerelési hibák sorozata, valamint a karbantartás és a szabványossági felülvizsgálat hiánya vezetett a miskolctapolcai Barlangfürdőben keletkezett tűzhöz
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).