Városlista
2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2011. Október 17. 14:21, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress

Nyakunkon az újabb válság – külső pénzügyi csomagra van szüksége Magyarországnak?

Nyakunkon az újabb válság – külső pénzügyi csomagra van szüksége Magyarországnak?

Recesszió várható az eurózónában az év végére, ez pedig a külkereskedelmi kapcsolatokon keresztül negatív hatással lesz a magyar gazdaságra.

A növekedésére vonatkozó jövő évi előrejelzések folyamatosan romlanak és egyre nő a recesszió kockázata. További nem piacbarát lépések pedig fokozzák az esélyét egy nagymértékű tőkekivonásnak az országból.

A Royal Bank of Scotland feltörekvő piaci elemző részlege és a Budapesti Gazdasági Forum konferencia szerint a negatív külső környezet és a romló magyar kilátások miatt Magyarországnak meg kellene fontolnia egy külső pénzügyi csomag igénybevételét.

Történelmi időket élünk, az európai intézményrendszer romjaiban hever. Csak hetek, hónapok kérdése, hogy a görög csőd újra megindítsa az adósságválság dominósorát. Elemzők technikai értelemben vett recessziót sem zárnak ki az eurózónában a negyedik negyedévben.

Egyre többen vannak, akik szerint azonnali intézkedések kellenek ahhoz, hogy az európai bankrendszert ne érje óriási csapás, vagy, hogy az eurózóna egyben maradhasson. A történések Magyarországra is jelentős hatással vannak az európai unió egyes országaival fennálló szoros külkereskedelmi kapcsolatok miatt.

Szakértők a 2012-es magyar GDP-kilátásokkal kapcsolatosan nem túlságosan bizakodóak; a Royal Bank of Scotland feltörekvő piaci elemző részlege például lefelé módosította az előrejelzését és jelenleg 0,5 százalékos GDP-növekedésre számít, ugyanakkor egyre nagyobb esélyét látja a jövő évi recessziónak.

Várakozásaik szerint a nettó export növekedéshez való hozzájárulása gyengülni fog, és a frankhiteleseket célzó mentőprogramok összességében gyengítik a lakossági fogyasztást, illetve rontják a bankok hitelnyújtási hajlandóságát. Mindez tehát rövid távon tovább tompítja a belső keresletet.

A magyar reformfolyamattal kapcsolatos befektetői megítélés vegyes képet mutat; elemzők összegségében jónak tartják a bejelentett szerkezeti átalakításokat, ugyanakkor a reformok radikális jellege rövid távon sokkot okozhat a gazdaságban, tovább rontva a növekedési kilátásokat. A Royal Bank of Scotland erős kockázatot lát abban, hogy ha tovább folytatódnak a nem piacbarát lépések, akkor akár jelentős tőkekivonás is bekövetkezhet. Magyarország úgy tudna védekezni a negatív külső környezet ellen, ha megfontolná egy új elővigyázatossági IMF-hitelkeret igénybevételét.

Itthoni elemzők is úgy látják, hogy az IMF hitelkeret biztonságot jelentene, még akkor is, ha jelenleg nincs rá szükség.

„A jelenlegi bizonytalan gazdasági körülmények között könnyen előfordulhat az a helyzet, hogy az országnak szüksége lesz a hitelkeretre. A magánnyugdíjpénztárak felszámolásából befolyt bevétel miatt a költségvetés egyelőre tarthatónak tűnik, de ez nem tart ki a jövő évre.A globális válságból való kilábalás egyre lassul, ezért nem zárom ki annak a lehetőségét, hogy újra az IMF hitelére szorulhatunk” – hangsúlyozta Madár István egyetemi adjunktus, Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapesti Gazdasági Fórum 2011 konferencia moderátora.

„Magyarországnak fokozni kell a védekező képességét, a pénztartalékát és a legrosszabbra kell felkészülnie. Véleményem szerint egy új nemzetközi hitelprogram ismét erősítené a befektetőkben a bizalmat, hogy a magyar reformfolyamatok helyes irányba mennek”- tette hozzá Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland feltörekvő piaci elemző részlegének ügyvezető igazgatója, a Budapesti Gazdasági Fórum konferencia 2011 előadója.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 24. 12:52, vasárnap | Belföld

Czomba Sándor: dinamikus lesz a bérnövekedés a következő években

2024. November 23. 08:23, szombat | Belföld

Mávinform: helyreállították a pénteken leszakadt felsővezetéket Kelenföldön

Valamennyi vágányt átadtak a vonatforgalom részére Budapesten, a kelenföldi állomáson, miután szombaton hajnalban befejezték a pénteken leszakadt felsővezeték végleges helyreállítását

2024. November 23. 08:22, szombat | Belföld

Orbán Viktor: december 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását

Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól -

2024. November 23. 08:20, szombat | Belföld

Kövér László: lehetőséget kell adni a tehetség és a szorgalom kibontakozásának

Fontos, hogy lehetőséget adjunk a gyerekekben meglévő tehetség és szorgalom kibontakozásának, az ösztöndíjrendszer pedig biztonságot ad tanulmányaikhoz –