Hírek
2022. Március 25. 07:50, péntek |
Belföld
Forrás: infovárosok
Pénzügyileg tudatosabbá és körültekintőbbé váltunk
Megugrott a családi költségvetést készítők száma, többet takarítunk meg és többször tűzünk ki magunk elé pénzügyi célokat, ezáltal megfontoltabban költjük a pénzünket
Jelentősen emelkedett azoknak az aránya, akik megtakarítással és saját pénzügyi célkitűzéssel rendelkeznek, emellett egyre többen készítenek családi költségvetést, a háztartások összességében megfontoltabban, körültekintőbben hozzák meg pénzügyi döntéseiket – mutatja a Pénziránytű Alapítvány friss országos felmérése.
Pénzügyi célokat leginkább a 30-49 évesek tűznek ki maguk elé, de jelentősen javult a fiatal felnőttek (18-29 évesek) pénzügyi tudatossága is: míg 2018-ban 42 százalékuk, idén 78 százalékuk rendelkezett kitűzött pénzügyi célokkal. A fiatalok javuló pénzügyi tudatosságát magyarázhatja, hogy immár több éve a Nemzeti Alaptanterv részét képezik a pénzügyi és gazdálkodási alapismeretek, amelyek elsajátítását 6 éve a Pénziránytű Alapítvány ingyenes, akkreditált tankönyvei is támogatják.
Iskolai végzettség szempontjából a 8 általános iskolával rendelkezők változatlanul átlagon alul gondolkodnak előre pénzügyileg, ám 2022-re a felsőfokú végzettségűekhez csatlakoztak az átlagon felüli arányukkal az érettségivel és szakképesítéssel rendelkezők.
Jelentősen emelkedett a családi költségvetést készítők száma: 2015-ben minden negyedik magyar háztartásban foglalkoztak ezzel, most ötből két háztartás tervezi meg kiadásait és bevételeit.
Míg pénzügyi célokat a magyarok közel fele tűzött ki maga elé 2015-ben, most a megkérdezettek csaknem 80 százalékának van ilyen célkitűzése. A tudatosabb pénzügyi magatartás hátterében a pandémia is szerepet játszott: az elmúlt két év koronavírus helyzete többeket késztetett arra is, hogy anyagi helyzetüket átgondolják.
A legtöbben még mindig saját ingatlan vásárlására vagy annak felújítására tesznek félre pénzt. A megtakarítások elsődleges célja korábban is az ingatlanra vonatkozott, ám míg 2015-ben és 2018-ban kiegyenlített volt azok aránya, akik vásárolni, illetve felújítani kívántak, jelenleg másfélszer annyian újítanának fel, mint akik vásárolnának ingatlant. Ingatlan felújítást most a megkérdezettek 27 százaléka tervez, míg ingatlan vásárlást vagy építkezést a megkérdezettek 16 százaléka. A változást a 2021 január óta elérhető Otthonfelújítási támogatás magyarázhatja, amely segíti az ingatlanfejlesztési terveket.
A pénzügyi célok érdekében 7 éve emelkedő arányban takarítanak meg vagy fektetnek be többet a magyarok: míg 2015-ben minden harmadik megkérdezett rendelkezett megtakarítással célja elérése érdekében, most 59 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy befektette pénzét. Ezzel párhuzamosan a korábbinál kisebb arányban tervezik azt, hogy csökkentik a költségeiket.
A mért javuláshoz hozzájárulhatott a 2017-ben indított kormányzati pénzügyi tudatosság fejlesztési stratégia, amely számos kormányzati, intézményi és piaci szereplő pénzügyi műveltséget erősítő munkáját hangolja össze.
Az országos felmérés 500 fő megkérdezésével készült 2022 februárban. A Pénziránytű Alapítvány 2010 óta ötödik alkalommal mérte fel a magyar lakosság pénzügyi tudatosságát.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 24. 12:52, vasárnap | Belföld
Czomba Sándor: dinamikus lesz a bérnövekedés a következő években
2024. November 23. 08:23, szombat | Belföld
Mávinform: helyreállították a pénteken leszakadt felsővezetéket Kelenföldön
Valamennyi vágányt átadtak a vonatforgalom részére Budapesten, a kelenföldi állomáson, miután szombaton hajnalban befejezték a pénteken leszakadt felsővezeték végleges helyreállítását
2024. November 23. 08:22, szombat | Belföld
Orbán Viktor: december 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól -
2024. November 23. 08:20, szombat | Belföld
Kövér László: lehetőséget kell adni a tehetség és a szorgalom kibontakozásának
Fontos, hogy lehetőséget adjunk a gyerekekben meglévő tehetség és szorgalom kibontakozásának, az ösztöndíjrendszer pedig biztonságot ad tanulmányaikhoz –