Városlista
2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2020. Január 22. 15:18, szerda | Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont

Ritkán látott tárgyak, dokumentumok és háborús enteriőr

Ritkán látott tárgyak, dokumentumok és háborús enteriőr

Kiállítással emlékezik Kiss Lajosra a Tornyai-múzeum

Január 22-én, szerdán 17 órakor nyílik a Tornyai János Múzeumban a Múzeumőr című kiállítás. A Kiss Lajos néprajzkutató munkásságát bemutató tárlatot a megnyitó előtti napon sajtóbejáráson ismerhették meg a médiumok munkatársai.

Az eseményen Miklós Péter múzeumigazgató elmondta: tavaly Nyíregyházán – ahol Kiss Lajos évtizedeken át múzeumigazgatóként működött – a Jósa András Múzeumban nyílt a néprajzkutató munkásságát összegző tárlat, amelynek vásárhelyi adaptációját láthatja a közönség. Az eredeti tárlatot a kiállítás kurátorai a Tornyai János Múzeum gyűjteményéből, a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltára Hódmezővásárhelyi Levéltárának dokumentumaival és más gyűjtemények anyagaival egészítették ki.

Az 1881-ben született Kiss Lajos a vásárhelyi gimnázium elvégzése után a fővárosban színészi pályára lépett, s Vásárhelyre visszatérve a színjátszás mellett újságírással foglalkozott. Így került kapcsolatba Tornyai Jánossal, s a festőművész javaslatára az 1904-és vásárhelyi Mezőgazdasági és Ipari Kiállításra készülve Kiss Lajost bízták meg a néprajzi tárgyak összegyűjtésével. A Vásárhelyen megalapított múzeum őre lett 1906-tól hat éven keresztül Kiss Lajos.

A most nyíló kiállítás bemutatja Kiss Lajos életútját, színészi pályafutását és családi életét is. Erről Terendi Viktória, a vásárhelyi múzeum néprajzkutatója szólt, hangsúlyozva, hogy a „múzeumőr” nemcsak a vásárhelyi közgyűjteményt alapozta meg, hanem a nyíregyházi múzeum néprajzi gyűjteményét is ő hozta létre. A vásárhelyi kiállításon hallható lesz az a digitalizált hangfelvétel, amelyen Kiss Lajos olvassa fel két írását, valamint megtekinthetők személyes tárgyai mellett a Néprajzi Gyűjtemény - általa gyűjtött - eddig ritkán látott darabjai is. A kiállítótérbe kerültek az egykoron itt élt embereknek emléket állító fejfák mellett a hétköznapok használati tárgyai és ruhadarabok is.


– Nyíregyháza 1944-es bombázása idején a helyi múzeum tárgyait becsomagolták, azonban az elmenekítésre nem került sor – hívta fel a figyelmet a tárlatban látható enteriőrre a kiállítás másik kurátora, Bernátsky Ferenc helytörténész. A városba bevonuló szovjet csapatok a gyűjtemény értékes darabjait a Szovjetunióba szállították. A szobabelső az evakuálást előkészítő állapotot mutatja be, így látható, milyen körülmények között végezte ott munkáját Kiss Lajos.

A kiállítást Nagy Vera néprajzkutató nyitja meg január 22-én, a vernisszázson hegedűn Magyar Enikő, míg harmonikán Somogyi Attila működik közre. A tárlat április 26-ig várja majd a látogatókat.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód

MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre

A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.