Hírek
2023. Április 19. 14:19, szerda |
Helyi
Forrás: Greendex Szerkesztőség
Válságok és Valóságok
Előadássorozat napjaink mélyülő kríziseiről, és a lehetséges válaszlépésekről
Ami létrejött, az véget is ér…
törekedjetek hát fáradhatatlanul.
Ez a Buddha idézet maga a tömény igazság. És miközben az első felét kevesen vitatják, ugyan hányan mondhatják el magukról, hogy a második fele is igaz rájuk? Lényegtelen információkkal elárasztott életünkben a tisztánlátás hatalom. Vajon értjük-e még a világot, amelyet alkottunk? Értettük-e valaha otthonunk, a Föld működését? Látjuk-e, mi történik körülöttünk, és melyek a jelen legnagyobb kihívásai és legfontosabb döntései? Tudjuk-e, hogy mire tanítsuk a gyermekeinket? Egyáltalán, hogyan tovább egy egyre bizonytalanabbá váló világban?
Szinte mindenki érzi… valami alapvetően megváltozott körülöttünk, és nem csupán 2020-ban. Úgy is mondhatnánk, félrecsúsztak a dolgok, már ha ennek a kifejezésnek ezesetben volna bármi értelme. Eltűnt a felhőtlen optimizmus, a helyét pedig átvette a remény, ami mellett egyre sötétebben ott gomolyog egy igen kellemetlen érzés… a bizonytalanságé. Joggal.
Mi, jelenlegi felnőttek rendkívül szerencsések vagyunk, hiszen egy olyan időszakot élhettünk meg a 20. és a 21. század fordulóján, ami valahogy, valaminek a csúcsa volt. Nos, ezt utólag fogjuk tudni igazán átlátni, de tény, hogy egy olyan korszak hajnalán járunk, amely egyszerre több, önmagában is sorsdöntő változással terheli majd meg az életünket. Olyanokkal, amelyek párhuzamos megjelenését egyre csökkenő eséllyel fogja kibírni az általunk létrehozott és jól ismert ipari civilizáció.
Fotó: Pexels
Végtelen rafting
A népességrobbanás, a vég nélküli túlhasználat, az erőforrások kimerülése, a mesterséges intelligencia forradalma, a nyomában járó szinte már felfoghatatlan egyenlőtlenség, a létünk alapját jelentő természeti rendszereink pusztulása, és mindezek mellé, egy ma még felmérhetetlen következményeket okozó éghajlatváltozás… Nos, ezek összhatása olyan helyzet elé állítja a bolygó élőlényeit, így köztük minket is, amivel sikeresen megbirkóznunk ma már egyre kevésbé valószínű.
A valóság, amely fokozatosan bontja ki magát előttünk arra mutat, hogy nagyon közel lehetünk ahhoz a ponthoz, ahonnan a jelenlegi életmódunk tűnik majd borzasztó távolinak. Ezzel együtt is látnunk kell, hogy ez a végtelennek tűnő probléma halmaz, nem egy nagy, katasztrofális esemény formájában sújt majd le ránk a jövőben, hanem már bőven benne élünk, és ez lett a valóságunk. No de amennyiben ez így van, akkor mit tehetünk ennek tudatában? Mit kezdhetünk ezzel?
Sziszifuszi küzdelem
Ahogyan azt a világjárvánnyal és a háborúval összefüggő események is bizonyították, társadalmi és gazdasági rendszereink sérülékenysége, azok összetettségével párhuzamosan, rendkívüli mértékben megnövekedett. Megváltozott életvitelünkkel járó mindennapi problémáink mellett sem hagyhatjuk figyelmen kívül azonban, hogy a gyorsuló éghajlatváltozás hasonló, sőt még jelentősebb negatív következményekkel fenyeget. A klímaváltozás közvetlen és közvetett hatásai, az erőforrások hozzáférhetőségének szűkülése, a lokális és globális gazdasági, pénzügyi rendszerek kilengései, a természeti környezet fokozott eróziója, a társadalom növekvő polarizációja mind valószínűbbé teszik a hirtelen bekövetkező, rendszerszintű változások lehetőségét. A társadalmi stabilitás, a létfontosságú infrastruktúrák, a pénzügyi rendszerek, az ellátási láncok működésének biztosítása szó szerinti létérdekünk!
Az éghajlatváltozás szélsőséges hatásai miatt átalakuló kockázati környezet már rövid távon is példátlan kihívást jelent, emellett kívül esik az emberiség évezredes tapasztalatain. Ezért elengedhetetlen annak biztosítása, hogy minden szinten jobban felkészültek legyünk az elkerülhetetlen változások társadalmi és gazdasági hatásainak előrejelzésére és enyhítésére.
Az alkalmazkodás és felkészülés folyamatának egyik legfontosabb pillére a szemléletformálás, amely mind a mitigációs, mind az adaptációs célkitűzések megvalósíthatóságának előfeltétele. Az egyének életmódjának, cselekvésének, gondolkodásának közvetlen befolyásolása mellett figyelembe kell vennünk, hogy jelentős részben a működő vállalkozások és szervezetek hozzáállása, döntései fogják meghatározni a klímastratégiákban kitűzött célok teljesíthetőségét.
Fotó:Pxhere
Felkészülés, mint esély
Az éghajlatváltozás hatásait azonosító, és az alkalmazkodás folyamatát támogató Cassandra Programot fejlesztő Cassee Klímaadaptációs Tanácsadó Zrt. hiánypótló konferenciát szervez. Egy nélkülözhetetlen előadássorozatot döntéshozóknak a napjaink mélyülő krízisei közötti összefüggésekről, a kimerülő erőforrásokért folytatott verseny fokozódásáról, a szemléletváltás és együttműködés szükségességéről, és az elkerülhetetlenül bekövetkező folyamatokhoz történő alkalmazkodás lehetőségeiről, 2023. május 10-én, a budai Europa Event Center-ben.
Az egész napos rendezvény elsősorban azoknak szól, akik felelősek másokért. Ugyanakkor mindenki másnak is, aki készen áll arra, hogy szembe nézzen a valósággal. Jogos a kérdés, hogy ma, amikor az idő az egyik legdrágább érték, miért éri meg egy teljes napot szentelni ennek a témának? Nos a kérdésben benne van a válasz is: a megnyerhető minőségi időért! Azért, hogy az illúziók mögött az ember láthassa a valóságot is… hogy megértse az előttünk álló korszakváltás okait és következményeit… hogy mielőbb megkezdhesse a felkészülés és alkalmazkodás folyamatát… hogy előbb ébredjen rá a valóságra, mint mások… hogy többet tarthasson meg abból, amije van.
Ha már tegnap nem vághat bele, akkor ma kezdjen neki. Foglalkozni a kérdéssel, megismerni a tényeket, elfogadni a változást. Hiszen ez már a kihívás megértésének is előfeltétele. A tudatosulás útján, pedig az lesz az első lépés…
Regisztráljon a konferencia.cassandraprogram.hu oldalon, és vegyen részt a Válságok és Valóságok konferencián, hogy többet tudjon meg a jövőnkről egyértelműen és illúziók nélkül.
2023. május 10. szerda, 08:30 – 16:30
Europe Event Center, 1021 Budapest, Hárshegyi út 5.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.