Városlista
2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2023. Június 20. 14:51, kedd | Helyi
Forrás: Lonkay Márta

Vérehulló fecskefű – Gyógyír vagy méreg?

Vérehulló fecskefű – Gyógyír vagy méreg?

Külsőleg szemölcsirtásra tökéletes, frissen azonban belsőleg mérgező, szárítva pedig nagyobb mennyiségben légzésbénító hatású. Egy különleges növény, a vérehulló fecskefű érdekességei következnek.

A sárga virágú növény görög eredetű, költői nevet kapott: a Chelidonium jelentése ’fecske’, mivel a növény a madár megjelenéséhez hasonlóan a tavasz beköszöntét jelzi. A növény bármely részét megtörve azonnal kibuggyan narancssárga tejnedve, innen kapta a népi „vérehulló” elnevezést.

A faj Európa és Ázsia mérsékelt övi területén általánosan elterjedt. Erdők szélein, akácosokban, parlagon, utak, folyók, kerítések mentén, szemetes, törmelékes helyeken, kertekben és a lakások körül is gyakran előfordul. Magjain olajat tartalmazó fehér, duzzadt kinövés található, ami vonzza a hangyákat, így azok a növény elterjesztésében fontos szerepet játszanak.

Népi gyógyászat

A vérehulló fecskefű erős hatású gyógynövény, nem megfelelő használata azonban mérgezést okozhat. A népi gyógyászatban a fecskefű legendás gyógyírnek számított a szürkehályogra. Tejnedvét a látás élesítésére és a nyálkás hártyával bevont szemgolyó tisztítására használták. A narancssárga nedvvel szemölcsöt, tyúkszemet, övsömört, ótvart, ekcémát kezeltek. Belsőleg alkalmazva a vérehulló fecskefű vérnyomáscsökkentő, hashajtó hatása ismert, sőt szív- és érrendszeri betegségek, érelmeszesedés, valamint gyomorbántalmak és nyombélfekély kezelésére is alkalmazták.

A vérehulló fecskefű hazánk legnagyobb mennyiségben gyűjtött gyógynövényfajai között szerepel.

Napjaink

Manapság a gyógyszeripar fontos termékeket készít a növény föld feletti, virágzó hajtásából és gyökeréből. A gyökér tartalmazza a legnagyobb mennyiségben az alkaloidokat, amelyek közül a kelidonin fájdalomcsillapító hatású, a simaizmok görcsét oldja. Berberin nevű alkaloidja fokozza az epekiválasztást, ezért epehajtó készítményekben szintén megtalálható. A növény kivonatát kőképződéssel és gyulladással járó epegörcsök esetén is használják.

Szabad-e gyűjteni?

A vérehulló fecskefű Magyarország legnagyobb mennyiségben gyűjtött gyógynövényfajai között szerepel. Saját felhasználásra azonban ne gyűjtsük! Frissen mérgező, szárítva pedig nagyobb mennyiségben légzésbénító hatású. Erős hatóanyagai miatt belsőleg alkalmazandó készítmények formájában csak szakember előírására használható!

Külsőleg való alkalmazásra, szemölcsök irtására azonban alkalmas, ami vírusölő hatásán alapszik. A friss növény hajtását vagy levelét törjük meg, a tejnedvet pedig csepegtessük rá a szemölcsre! Ezt naponta 2-szer, 3-szor megismételhetjük. A szemölcs először összezsugorodik, majd leszárad, végül 10 nap után, de legkésőbb egy hónapon belül eltűnik.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód

MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre

A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.